Krav til ansøgere

To kirkelige organisationer: Derfor stiller vi ikke krav om kirkeligt medlemskab

"Vores ansatte skal selvfølgelig repræsentere vores kristne værdier, men vi synes også, der er en rigdom i, at andre end kristne kan have andre måder at se verden på," siger Maria Krabbe Hammershøy, generalsekretær i Caritas. Foto: Leif Tuxen

Hverken Caritas eller Samvirkende Menighedsplejer stiller krav til medarbejderes kirkelige medlemsskab, sådan som Kirkens Korshær bliver kritiseret for at gøre i sit seneste jobopslag

På trods af et katolsk fundament stiller man ikke krav om et medlemskab af den katolske kirke hos hjælpeorganisationen Caritas. 

Få gratis adgang til denne artikel og alt andet indhold på Kirke.dk i 14 dage.

Allerede abonnent?

Kirke.dk er Kristeligt Dagblads digitale nyhedsmedie for beslutningstagere, ansatte og frivillige i kirken og de kirkelige organisationer.

Vi er en uafhængig redaktion, som ugen igennem leverer:

  • Faglige nyheder
  • Kalenderoverblik
  • Navnenyt
  • Løsningsorienteret journalistik
  • Analyser og baggrundsviden
  • Inspiration på tværs af faggrupper
  • Netværk og erfaringsdeling

For at få fuld adgang til indholdet på Kirke.dk, skal man have abonnement. Udfyld formularen og få 14 dages prøveabonnement – gratis og uforpligtende.

Se priser og abonnementsbetingelser.

Krav til ansøgere hos Kirkens Korshær

"Du er medlem af den danske folkekirke og har kendskab til det kirkelige liv," stod der i jobopslag for en ny kommunikatør til Kirkens Korshær, der havde ansøgningsfrist 3. februar 2020.

Kirkens Korshær ændrede i 2011 sine vedtægter i forhold til krav til ansatte: 

"Kirkens Korshærs ansatte medarbejdere søges blandt medlemmer af Den Danske Folkekirke, såfremt dette er af betydning for Kirkens Korshærs virksomhed."

I forskelsbehandlingsloven står der, at det er forbudt at forskelsbehandlere ansøgere til en stilling. Af samme lovs § 6, stk. 1, følger det imidlertid, at:

Forbuddet mod forskelsbehandling på grund af politisk anskuelse, religion eller tro i §§ 2-5 gælder ikke for arbejdsgivere, hvis virksomhed har som sit udtrykte formål at fremme et bestemt politisk eller religiøst standpunkt eller en bestemt trosretning, og hvor lønmodtagerens politiske anskuelse, religiøse overbevisning eller trosretning må anses for at være af betydning for virksomheden.”