Krav til ansøgere

"Absurd i 2020": Journalist kritiserer krav i jobopslag hos Kirkens Korshær

Hvorfor skal man være medlem af folkekirken for at kunne arbejde med kommunikation hos Kirkens Korshær? En journalist kalder kravet i et jobopslag for absurd, men korshærschef fastholder, at medlemsskabet er en del af de faglige kvalifikationer. Foto: Adam Garff

Krav om folkekirkeligt medlemskab i jobopslag kan være i strid med loven, mener advokat. Medlemskab er en forudsætning for kommunikatør, svarer korshærschef

Kirkens Korshær stiller krav om, at deres kommende kommunikatør skal være medlem af folkekirken. 

Få gratis adgang til denne artikel og alt andet indhold på Kirke.dk i 14 dage.

Allerede abonnent?

Kirke.dk er Kristeligt Dagblads digitale nyhedsmedie for beslutningstagere, ansatte og frivillige i kirken og de kirkelige organisationer.

Vi er en uafhængig redaktion, som ugen igennem leverer:

  • Faglige nyheder
  • Kalenderoverblik
  • Navnenyt
  • Løsningsorienteret journalistik
  • Analyser og baggrundsviden
  • Inspiration på tværs af faggrupper
  • Netværk og erfaringsdeling

For at få fuld adgang til indholdet på Kirke.dk, skal man have abonnement. Udfyld formularen og få 14 dages prøveabonnement – gratis og uforpligtende.

Se priser og abonnementsbetingelser.

Krav til ansøgere i Kirkens Korshær

"Du er medlem af den danske folkekirke og har kendskab til det kirkelige liv," stod der i jobopslag for en ny kommunikatør til Kirkens Korshær, der havde ansøgningsfrist 3. februar 2020.

Kirkens Korshær ændrede i 2011 sine vedtægter i forhold til krav til ansatte: 

"Kirkens Korshærs ansatte medarbejdere søges blandt medlemmer af Den Danske Folkekirke, såfremt dette er af betydning for Kirkens Korshærs virksomhed."

I forskelsbehandlingsloven står der, at det er forbudt at forskelsbehandlere ansøgere til en stilling. Af samme lovs § 6, stk. 1, følger det imidlertid, at:

Forbuddet mod forskelsbehandling på grund af politisk anskuelse, religion eller tro i §§ 2-5 gælder ikke for arbejdsgivere, hvis virksomhed har som sit udtrykte formål at fremme et bestemt politisk eller religiøst standpunkt eller en bestemt trosretning, og hvor lønmodtagerens politiske anskuelse, religiøse overbevisning eller trosretning må anses for at være af betydning for virksomheden.”